Arkadaşlar bir tartışma açayım. Çizel pullukmu yoksa normal pulluk mu?

cizel.jpg bu pulluk

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
pulluk toprağı karıştırıp altüst etmede daha başarılı..
taban taşı yapma ve az iş genişliği dezavantaj..
Eğer buna ihtiyaç yok ise..

çizel çok iyi derin işleme ..
toprağın hava alması ve su tutması gibi kabiliyetlerin yanı sıra en önemlisi taban taşının yok edilmesi ..
Buna bağlı olarak bitkinin su ihtiyacını kurak mevsimlerde sulama olmadan tedarik edilmesidir..
çizelde önemli olan birşeyde sonbaharda kullanabilmek..
bu daha verimli.oluyor..
ilkbaharda çizel vurulan yerlerde sıkışmış kesek ve verimsiz dönem başgösteriyor..
çizel iş genişliği açısındanda çok kârlı..
arkasında tek sıra diskaro monteli olanlar var harika icat..
tek seferde tarla hazır..

bu arada forumda buna benzer konular mevcuttu.....
ama bu konuda güncel düşünceleri ortaya çıkaracaktır.

pulluk toprağı karıştırıp altüst etmede daha başarılı..
taban taşı yapma ve az iş genişliği dezavantaj..
Eğer buna ihtiyaç yok ise..

çizel çok iyi derin işleme ..
toprağın hava alması ve su tutması gibi kabiliyetlerin yanı sıra en önemlisi taban taşının yok edilmesi ..
Buna bağlı olarak bitkinin su ihtiyacını kurak mevsimlerde sulama olmadan tedarik edilmesidir..
çizelde önemli olan birşeyde sonbaharda kullanabilmek..
bu daha verimli.oluyor..
ilkbaharda çizel vurulan yerlerde sıkışmış kesek ve verimsiz dönem başgösteriyor..
çizel iş genişliği açısındanda çok kârlı..
arkasında tek sıra diskaro monteli olanlar var harika icat..
tek seferde tarla hazır..

bu arada forumda buna benzer konular mevcuttu.....
ama bu konuda güncel düşünceleri ortaya çıkaracaktır.

evet o konuyuda ben açtım zaten.
benim merak ettiğim pulluksuz işleme pulluğu devreden çıkarıp pulluk zamanı merdaneli çizelle sürüp ekilse pulluk çıkarılsa mesela.

evet o konuyuda ben açtım zaten.
benim merak ettiğim pulluksuz işleme pulluğu devreden çıkarıp pulluk zamanı merdaneli çizelle sürüp ekilse pulluk çıkarılsa mesela.
usta diger bölgeleri bilmem ama iç anadoluda kayseri nevşehir gibi bugday ekiminde bizim köylülerden bi kaçı 20-30 dönüm yeri çizel ile işleyip bugdayı ektiler ama sürülmüş tarla ile çok fark etti verimde...
benim düşüncem çizel pullugun iş yapmadıgı kesek çıkardıgı yerlerde devreye girmeli

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci44
usta diger bölgeleri bilmem ama iç anadoluda kayseri nevşehir gibi bugday ekiminde bizim köylülerden bi kaçı 20-30 dönüm yeri çizel ile işleyip bugdayı ektiler ama sürülmüş tarla ile çok fark etti verimde...
benim düşüncem çizel pullugun iş yapmadıgı kesek çıkardıgı yerlerde devreye girmeli
buğdayda denemedim..
ama korunga,fig/yulaf karışımı ektim
çok şükür iyi sonuçlar aldım.
patates yerinede çizel çektim..
herkes 6 sulama yaptı biZ 4
toprağın nemi kolay kolay kaybolmuyor

pulluk 1. sınıf toprak işleme aletidir hiç birsey onun yerin tutmaz toprak çevirme atık ları ve ot tohumlarını çıkamayacakları derinlige gömmektedir.çizel ise 2.sınıf toprak işleme aletidir topragı çevirmez yırtarak işlem yapar.kullanım alanları çok farklı bence....aynı tarlanın yarısını çizel çekerek yarısınıda pullukla sürerek ayçiçegi ektim..verimde pullukla işlenen yer bariz daha farklıydı..[not..çizel çekilen yer çabuk ota karıyor bu arada]

Nerdeyse son 6 yıldır pulluk kullanmıyorum .
Son güzde nadasa kalan yerlerime çizeli cekip bırakıyorum . baharında yağış ,ot vs durumuna göre bir yada iki kez daha çizel cekiyorum . bu uygulamayı yapalı verimde gözle görükür bi artışı oldu.
Kullandım çizel ,özdöken 3 sıralı arada ham toprak vs kesinlikle bırakmıyor zaten ikinçi cekimde toprak yüzüne gülüyor.
Bu uygulamayı ilk yapmaya başladımda bi kaç tarlamın yarısını pulluk yarısını çizelle işledim geri bütün işcilik vs aynı oldu halde çizelle işlem yapılan yer verimde cok farketti.
İçanadolu iklim şartlarında nadasa bırakılan yeri son güzde çizel cek bırak mutlaka fark görürsün ,bahar herginden daha fazla verim elde edersin.

Nerdeyse son 6 yıldır pulluk kullanmıyorum .
Son güzde nadasa kalan yerlerime çizeli cekip bırakıyorum . baharında yağış ,ot vs durumuna göre bir yada iki kez daha çizel cekiyorum . bu uygulamayı yapalı verimde gözle görükür bi artışı oldu.
Kullandım çizel ,özdöken 3 sıralı arada ham toprak vs kesinlikle bırakmıyor zaten ikinçi cekimde toprak yüzüne gülüyor.
Bu uygulamayı ilk yapmaya başladımda bi kaç tarlamın yarısını pulluk yarısını çizelle işledim geri bütün işcilik vs aynı oldu halde çizelle işlem yapılan yer verimde cok farketti.
İçanadolu iklim şartlarında nadasa bırakılan yeri son güzde çizel cek bırak mutlaka fark görürsün ,bahar herginden daha fazla verim elde edersin.

son güz dediğiniz nedir hangi aya güne denk gelir?

Bence toprağın yapısına göre ve ekilen ürüne göre kullanım alanları farklılık gösteriyor.Mesela biz buğday ve arpa ekiminde pulluk ve çizeli birleştirdik.pulluğun üstüne derince çizel çekiyoruz.Pulluğun iyi iş yapmadığı zamanlarda ( kesek çıkardığı ya da toprağa saplanmadığı durumlarda) sadece çizel ile sürüm yapıyoruz.Ancak sadece çizeli kullanacak isek bir düz bir de çapraz sürüm gerçekleştiririz.Zira çizel ara bırakır; sürülmemiş yer istemeyiz. Çizel sayesinde toprak iyi su alıyor ve kolay kolay da bırakmıyor.Bizim gibi kuru tarım yapanlar için vazgeçilmez bir alet çizel.

• Beğen
Tepkiler: karga