Kötü ama büyük Arazi de tarım ve ürün yetiştirme

ilk başladığımda başkasına sürdürdüm ve ektirdim. ikinci yıl ekipman temin ettim. bir çok yanlışlarım oldu. bu dördüncü senem ama bu siteden ve üyelerden çok şeyler öğrendim bir çok yayın okudum. şimdi sıfır bir yerden başlayacak olsam aşağıdaki işlemleri yaparım. ama diğer üye arkadaşlarda benim eksiğimi tamamlayacağına inanıyorum. çünkü bu topluluk paylaşmayı seven ve kerkes kazansın diyen bir topluluk. politik düşüncesi farklı olsada vatan ve üretim ise politik düşünceyi geriye atabilen bir topluluk.

YENİDEN BAŞLARSAM YAPACAĞIM UYGULAMA.
a- İLK YIL EKİM YAPILACAKSA
1- Dip patlatan çekmek
2-pulluk ile 15-20 cm arası sürüm (ekimden 2 ay önce veya daha önce)
3- kazayağı-tırmık çekmek veya albora ile toprağı düzeltip
4-mibzer ile ekim (tohumu %20 daha fazla kullamak gerekir)
5- gelecek sene 5 cm daha derin sürüm
6- toprak kıraç kumlu ve eğimli ise her sene derinlik artırılarak 40 cm derinliğe kadar devam. kıraç ve orta anadolu için diyorum bu durumu toprağın nemi hiç eksik olmaması için.

b- İKİNCİ YIL EKİM YAPILACAKSA
1- Dip patlatan çekmek
2-pulluk ile 35-40 cm arası sürüm iki ay sonra tekrar sürmelisin
3- kazayağı-tırmık çekmek veya albora ile toprağı düzeltip
4-mibzer ile ekim (tohumu %20 daha fazla kullamak gerekir)
Benim de düşüncem köyümüzde uygun fiyata zayıf arazileri alıp daha iyi kondisyona getirmek. Benim aklımdaki işleme şekli önce dip kazan çizel aysan ve ağır tip tiller kullanmak. Pulluk kullanmayı düşünmüyorum onun yerine dikey işleme yapmak mantıklı geliyor. Yanmış hayvan gübresi kullanmak ve topraktaki ayrıştırıcı canlıların beslenmesini sağlamanın da toprağın verimliliğine olumlu yansıyacağını düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Benim de düşüncem köyümüzde uygun fiyata zayıf arazileri alıp daha iyi kondisyona getirmek. Benim aklımdaki işleme şekli önce dip kazan çizel aysan ve ağır tip tiller kullanmak. Pulluk kullanmayı düşünmüyorum onun yerine dikey işleme yapmak mantıklı geliyor. Yanmış hayvan gübresi kullanmak ve topraktaki ayrıştırıcı canlıların beslenmesini sağlamanın da toprağın verimliliğine olumlu yansıyacağını düşünüyorum
gübreleme kısmını hiç yazmadım. arazinin verim vermesi için organik maddenin yükselmesi gerekiyor.

Ufuk taş toplama makinası çalışmazmı burada
Onlar bizim değil abi ben o makineyi hiç görmedim ama geçen bir yerden taş getirdik onu makıne toplamış onlar küçüktü bizim üst kısmı toplarda abi siz daha ıyı bilirsiniz pulluk sürerken o ses gelir ya hanı oyle bazen o kadar buyuk taş çıkıyor kı tarlalardan bu nasıl gelmiş dıyorsun şimdi bir tarlada var mesela ortasında azıcık kepçe köye gelince orayı kazdırıp çıkartacağız

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
gübreleme kısmını hiç yazmadım. arazinin verim vermesi için organik maddenin yükselmesi gerekiyor.
Tavuk gübresi , toprağı kabartıyor, koyun gübresi, oda çok kuvvetlidir, çevrede varsa tavuk çiftliği parasız verirler, mahalle içi değilse sorun olmaz , öyle bi durum olursa yanmamış yaş dökerseniz , tekniğini anlatırım, yanmışı parayla satarlar biraz maliyeti olur, ama koku yapmaz.

h.ilerigiden tecrübeler için çok teşekkürler faydalı bir konu olacak , ayrıca internet sayesinde sonraya da bir kaynak olacak.
"çünkü bu topluluk paylaşmayı seven ve kerkes kazansın diyen bir topluluk. politik düşüncesi farklı olsada vatan ve üretim ise politik düşünceyi geriye atabilen bir topluluk." + Buna katılmayanımız olmaz.

Taşlı tarlalar için taş kırıcılar var çok mu fantazi ve maliyetli olur ?
Birde ceviz konusuna girmeyelim çok fazla kaynak var başka alternatifler üzerine yoğunlaşalım.

• Beğen
Tavuk gübresi , toprağı kabartıyor, koyun gübresi, oda çok kuvvetlidir, çevrede varsa tavuk çiftliği parasız verirler, mahalle içi değilse sorun olmaz , öyle bi durum olursa yanmamış yaş dökerseniz , tekniğini anlatırım, yanmışı parayla satarlar biraz maliyeti olur, ama koku yapmaz.
tavuk gübresini direk döküldüğü zaman çevre bakanlığı geçen sen 50000 tl cezası var. tarım dan yazı getir dediler tarım yazı veremeyiz dedi. çevre bakanlığı beton havuz istiyor. bende ddim ki siz benden tesis istiyorsunuz dediğim zaman sen çiftçimisin ne iş yapıyorsun diye sordular.
bakanlıklar arası bile birbirlerinden haberleri yok. tarıma çevre bakanlığı ceza yazıyor dedim çalışanlar öyle şeymi olur diye birbirlerine baktılar.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

h.ilerigiden tecrübeler için çok teşekkürler faydalı bir konu olacak , ayrıca internet sayesinde sonraya da bir kaynak olacak.
"çünkü bu topluluk paylaşmayı seven ve kerkes kazansın diyen bir topluluk. politik düşüncesi farklı olsada vatan ve üretim ise politik düşünceyi geriye atabilen bir topluluk." + Buna katılmayanımız olmaz.

Taşlı tarlalar için taş kırıcılar var çok mu fantazi ve maliyetli olur ?
Birde ceviz konusuna girmeyelim çok fazla kaynak var başka alternatifler üzerine yoğunlaşalım.
taş kırma makinaları güçlü motor istiyor kırıcıları elmas lı olduğu için çok pahalı

• Beğen
Tepkiler: mgora
tavuk gübresini direk döküldüğü zaman çevre bakanlığı geçen sen 50000 tl cezası var. tarım dan yazı getir dediler tarım yazı veremeyiz dedi. çevre bakanlığı beton havuz istiyor. bende ddim ki siz benden tesis istiyorsunuz dediğim zaman sen çiftçimisin ne iş yapıyorsun diye sordular.
bakanlıklar arası bile birbirlerinden haberleri yok. tarıma çevre bakanlığı ceza yazıyor dedim çalışanlar öyle şeymi olur diye birbirlerine baktılar.
Ben kamyonla 12 dekar yere döktürdüm , eylül ayı gibi, köydekiler akraba kimse şikayet etmedş 500 metreye kokusu gidiyor rüzgarla, döken şöfor tanıdık, şikayet olursa jandarma gelir ceza yazar ceza il tarıma gider, seni ararlar yada gelirler, ne zaman döktüğünü dağıtıp süreceksin derler, sana süre verirler ceza filan kesilmez dedi., eğer ki köy içi ise olacak şey değil kokusu çok, uzaksa işiniz daha kolay, benim bildiklerim bunla sınırlı, tavuk çiftliği sahipleride prosedürü bilir,

Ben kamyonla 12 dekar yere döktürdüm , eylül ayı gibi, köydekiler akraba kimse şikayet etmedş 500 metreye kokusu gidiyor rüzgarla, döken şöfor tanıdık, şikayet olursa jandarma gelir ceza yazar ceza il tarıma gider, seni ararlar yada gelirler, ne zaman döktüğünü dağıtıp süreceksin derler, sana süre verirler ceza filan kesilmez dedi., eğer ki köy içi ise olacak şey değil kokusu çok, uzaksa işiniz daha kolay, benim bildiklerim bunla sınırlı, tavuk çiftliği sahipleride prosedürü bilir,

çevre bakanlığına şikayet olduğu zaman, seni dediğin şekilde olsa sıkıntı yok.

Demekki iyi pis kokuyor abi

• Beğen