Pancarcılar buraya !!

S.a değerli klüp üyeleri bildiğiniz üzere Erzurum da tarım ve süt inekçiliği ile uğraşmaktayım kendim zooteknistim
Bu yıl ilk defa pancar ekme kararı aldım ilk etapta 100 dekar civarı ekim yapmayı planlıyorum arazimiz ağır taban ve sulak arazi ekim yetiştiricilik ve hasat konularında teknik bilgiye sahibim fakat işin ehli tecrübe sahibi arkadaşlardan bu konuda tüm aşamalarını ve tecrübelerini paylaşmalarını hususunda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Sen şimdi pullukla güzel gelene sür
Bahara kadar ben sana anlatırım.
200 dekar ek imkan varsa imkan dediğim tarla sulama ekipmanı gerisi fabrika verir ne istersen

İi bir derin sürüm yaptım 5-14 no valla nerdeyse şaseye kadar işlettim toprağın gideri vardı

Ekipmanda sorun yok ama 100 dekarda bi deneme yapalım seneye Allah kerimdir

• Beğen
Tepkiler: Husam1919
İi bir derin sürüm yaptım 5-14 no valla nerdeyse şaseye kadar işlettim toprağın gideri vardı

Ekipmanda sorun yok ama 100 dekarda bi deneme yapalım seneye Allah kerimdir
Şimdi sorduklarımı cevapla
Tarla seninmi kiramı
Sulama teşkilatın varmı
Sulama işinde enerji mozotmu eletirikmi,kapalı sistem kanal falanmı
Çevrende yapan varsa sulamanın dekar maliyeti ney .
Patatesle aynıdır hemen hemen
Sökme işini nasıl yapacaksın
Çapa için işçi bulabilecekmisin
Bütün ekipman var deme pancarın ekipmanı daha önce yapmadıysan yoktur makinası capası mibzeri elini attığın malzeme 20 bin

• Beğen
Tepkiler: grall
Şimdi sorduklarımı cevapla
Tarla seninmi kiramı
Sulama teşkilatın varmı
Sulama işinde enerji mozotmu eletirikmi,kapalı sistem kanal falanmı
Çevrende yapan varsa sulamanın dekar maliyeti ney .
Patatesle aynıdır hemen hemen
Sökme işini nasıl yapacaksın
Çapa için işçi bulabilecekmisin
Bütün ekipman var deme pancarın ekipmanı daha önce yapmadıysan yoktur makinası capası mibzeri elini attığın malzeme 20 bin

Kendi arazime yonca korunga gibi çok yıllık bitki ekiyorum tek yıllık bitkileri kira olan arazilere ekim yapıyorum

Tarla kira

Traktör arkası Santrifüj de var lombardinide var
Borulu kapalı sistem sulamam mevcut 5 adet 55 lik jet tabanca 1400 mt boru hasata kadar toplamasam da olur

Sulamanın çoğu pompa yani mazot harcayarak olacak belki 25 dekar enerji ihtiyacı olmadan salma sulama yapabilirim

Tek seferde 2 saatte 5 dekarı suluyorum yaklaşık 30₺ mazot kullanıyorum

Şaklak Pnomatik mibzerim var 6 lı
Ona uyumlu 6 lı ara çapam var mısır için kullanıyorum pancar içinde mibzerin ön baskı tekerleri ve diskleri mevcut

Holderim var ilaç için
Çapa işi için fabrika getiriyor 100-200 kişilik grup dekarı 100₺ çapa ve tekleme için

Söküm için belki tek sıra alabilirim 5 yıl vadeli veya fabrikanın 4 adet makinası mevcut 6 sıralı grimne ve ropa marka dekarı 180₺

Benim avantajım fabrikaya 5-6 km uzaklıktayım nakliye ve ekipman temini konusunda da yardımcı olurlar merkeze her imkanı tanıyorlar

• Beğen
Kendi arazime yonca korunga gibi çok yıllık bitki ekiyorum tek yıllık bitkileri kira olan arazilere ekim yapıyorum

Tarla kira

Traktör arkası Santrifüj de var lombardinide var
Borulu kapalı sistem sulamam mevcut 5 adet 55 lik jet tabanca 1400 mt boru hasata kadar toplamasam da olur

Sulamanın çoğu pompa yani mazot harcayarak olacak belki 25 dekar enerji ihtiyacı olmadan salma sulama yapabilirim

Tek seferde 2 saatte 5 dekarı suluyorum yaklaşık 30₺ mazot kullanıyorum

Şaklak Pnomatik mibzerim var 6 lı
Ona uyumlu 6 lı ara çapam var mısır için kullanıyorum pancar içinde mibzerin ön baskı tekerleri ve diskleri mevcut

Holderim var ilaç için
Çapa işi için fabrika getiriyor 100-200 kişilik grup dekarı 100₺ çapa ve tekleme için

Söküm için belki tek sıra alabilirim 5 yıl vadeli veya fabrikanın 4 adet makinası mevcut 6 sıralı grimne ve ropa marka dekarı 180₺

Benim avantajım fabrikaya 5-6 km uzaklıktayım nakliye ve ekipman temini konusunda da yardımcı olurlar merkeze her imkanı tanıyorlar
İşçi, söküm ve nakliyeni beğendim mantıklı
Ama sulama işi o jet tapanca ile olmaz pancarın yapraklarını deler hep
25 dekarlık sulama borun eğer pan 3 fıskiye ise yanlara hortum atarsın demir çubukla sabitlersin benim gibi 75 dekar yeri rahat sularsin 25 dekarlık yerede gücün yeter heralde almaya
Çıkışın güzel olması için eski mekanik mibzerle ekeceksin onunda çiftli düşürme ve tohumu kırma gibi huyu var .
Onuda burada durmuş Türker diye bir üye vardı onun anlattığına göre tohumu her göze bir su bardağı kadar ekleyerek ekilirse daha homajen düştüğünü söylemişti bende denedim oldu
17 cm lim disk taktırdım işçi bile sokmadim yarıya yakınına
Eğer otla mucadleyi iyi yap eski mibzerle ek işçi bile sokma ben yaptım gayet de menunum motor capası yapıldı tabiki bu arada
Sulama maliyetin de bana göre benim gibi sularsan dekar maliyetin 200 TL olur tahmini
Fabrikada makina getirirse makina alma ilk sene bir bak nasıl oluyor 200 dekar ek dememdeki amaç söküm makinasını taksitle alırsan piyasaya verdiğin para ile taksit ödersin mal sahibi olursun diye düşündüm

İşçi, söküm ve nakliyeni beğendim mantıklı
Ama sulama işi o jet tapanca ile olmaz pancarın yapraklarını deler hep
25 dekarlık sulama borun eğer pan 3 fıskiye ise yanlara hortum atarsın demir çubukla sabitlersin benim gibi 75 dekar yeri rahat sularsin 25 dekarlık yerede gücün yeter heralde almaya
Çıkışın güzel olması için eski mekanik mibzerle ekeceksin onunda çiftli düşürme ve tohumu kırma gibi huyu var .
Onuda burada durmuş Türker diye bir üye vardı onun anlattığına göre tohumu her göze bir su bardağı kadar ekleyerek ekilirse daha homajen düştüğünü söylemişti bende denedim oldu
17 cm lim disk taktırdım işçi bile sokmadim yarıya yakınına
Eğer otla mucadleyi iyi yap eski mibzerle ek işçi bile sokma ben yaptım gayet de menunum motor capası yapıldı tabiki bu arada
Sulama maliyetin de bana göre benim gibi sularsan dekar maliyetin 200 TL olur tahmini
Fabrikada makina getirirse makina alma ilk sene bir bak nasıl oluyor 200 dekar ek dememdeki amaç söküm makinasını taksitle alırsan piyasaya verdiğin para ile taksit ödersin mal sahibi olursun diye düşündüm

Teşekkür ediyorum dediğin gibi bahara kadar vakit var detaylı olarak konuşuruz inşAllah

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

Şu an hiç zaman kaybetmeden tekli patlatma çekin.
Peşine kış girmeden pullukla 25 30 cm sürüm
Kışın donlarda çizel veya kazayağı ile sürüm ve tesviye
Bahara sadece tırmıkla yüzeysel işleme.
Baharın duruma göre 2 3 kez tırmık çekip son tırmık altına dekara 50 kg süper pancar veya 13 30 12, 10 25 20 gübre kullanıp ekim öncesi merdane çekin.
Erzurum için 18 cm ye N veya NZ tipi bir çeşit ekin.
Ekim sonrası yeterli yağış yoksa 3 4 günde bir pancar çıkana kadar 1.5 2 saat intaj sulaması.
4-6 yaprakta yapraktan bakır.
Peşine 10 15 kg dekar üre
8 10 yaprakta mutlaka yapraktan uygun miktarda bor.Hatta borun peşine aminoasit combi karışımı yapıp atarsanız dahada süper olur.
Peşine 20 kg amonyum sülfat.
Haziran ortası sonuna doğru 15 kg daha amonyum sülfat.
Gün dönümü sonrası pancar aşırı susamadan sulamaya başlayın.
İlk sulamadan sonra yapraklar yere serilmeyecek şekilde belirli aralıklarda susatmadan sulamaya devam edin.
Ağustos ayında yağmurlamadan 3-4 kg civarı potasyum nitrat.
Not:Erzurumda Cercospora ile karşılaşacağınızı pek sanmıyorum ama hava sıcaklığı gündüz 30 gece 15 derecenin üzerine çıktığında buğday pas ilaçlarından birini kullanırsanız sorunu büyük ölçüde çözersiniz.

Bu yazdıklarımı doğru şekilde uygularsanız yüksek verimi yakalamanız olası.
Eğer ben bununla yetinmem derseniz 1 2 dokunuşla dahada yüksek verimler almak sizin elinizde.

• Beğen
Yabancı ot mücadelesinde ben bu yıl litrede 700 cc metamitron ihtiva eden goltix 700sc isimli ilaçla başarılı oldum.
Ekim sonrası dekara 500cc uygayıp üzerine hemen intaj sulaması yaptık.
Daha sonra tarlata 1 tane sirken, tilki kuyruğu görmedim gayet başarılı çalıştı.
Ancak bu ilaçlar biraz çiftçi seçiyor.Uygulaması çok titiz yapılmalı ve kesinlikle yelpaze hüzmeli meme kullanılmalı.
Bölgemizde tabana başka ilaçlar kullananlada var.Onlarda kısmen başarılı oldular üstten gelen otlarada betenal maxpro ve muadil ilaçlardan kullanıp başarılı oldular.

• Beğen
Şu an hiç zaman kaybetmeden tekli patlatma çekin.
Peşine kış girmeden pullukla 25 30 cm sürüm
Kışın donlarda çizel veya kazayağı ile sürüm ve tesviye
Bahara sadece tırmıkla yüzeysel işleme.
Baharın duruma göre 2 3 kez tırmık çekip son tırmık altına dekara 50 kg süper pancar veya 13 30 12, 10 25 20 gübre kullanıp ekim öncesi merdane çekin.
Erzurum için 18 cm ye N veya NZ tipi bir çeşit ekin.
Ekim sonrası yeterli yağış yoksa 3 4 günde bir pancar çıkana kadar 1.5 2 saat intaj sulaması.
4-6 yaprakta yapraktan bakır.
Peşine 10 15 kg dekar üre
8 10 yaprakta mutlaka yapraktan uygun miktarda bor.Hatta borun peşine aminoasit combi karışımı yapıp atarsanız dahada süper olur.
Peşine 20 kg amonyum sülfat.
Haziran ortası sonuna doğru 15 kg daha amonyum sülfat.
Gün dönümü sonrası pancar aşırı susamadan sulamaya başlayın.
İlk sulamadan sonra yapraklar yere serilmeyecek şekilde belirli aralıklarda susatmadan sulamaya devam edin.
Ağustos ayında yağmurlamadan 3-4 kg civarı potasyum nitrat.
Not:Erzurumda Cercospora ile karşılaşacağınızı pek sanmıyorum ama hava sıcaklığı gündüz 30 gece 15 derecenin üzerine çıktığında buğday pas ilaçlarından birini kullanırsanız sorunu büyük ölçüde çözersiniz.

Bu yazdıklarımı doğru şekilde uygularsanız yüksek verimi yakalamanız olası.
Eğer ben bununla yetinmem derseniz 1 2 dokunuşla dahada yüksek verimler almak sizin elinizde.

Abi naptın pancarları seneyede ekecen mi bide bu gün dönümü sonrası sulama neden ne özelliği var gündönümünün o zamanda küçük olup su verilip kök salmasını azalttığı için mi

Abi naptın pancarları seneyede ekecen mi bide bu gün dönümü sonrası sulama neden ne özelliği var gündönümünün o zamanda küçük olup su verilip kök salmasını azalttığı için mi

Pancarı söktük hüseyin siloladık bekliyoruz.Cumaya göndermeye başlıyacaz.
Anadoluda genelde gündönümüne kadar yağışlar devam eder.Ondan sonra kesilir.Gündönümünden sonra pancar yeterli kök uzamasına ulaşır sonra şişirmeye başlaman lazım.Onun içinde sulama yapman lazım.
Birde artık makineler pancarın kuyruğunu zaten kırıyor onun için kökü çok fazla uzatmanında bir mantığı yok.

Fabrika sözünü yerine getirse seneye bayağı artırmayı düşünüyorduk fakat verilen sözler lafta kaldı bizimde ekim alanını artırma hayalde kaldı 😀
Bakalım seneye eksek bile çok ekeceğimizi sanmıyorum.Mısır cazip geliyor.

Pancarı söktük hüseyin siloladık bekliyoruz.Cumaya göndermeye başlıyacaz.
Anadoluda genelde gündönümüne kadar yağışlar devam eder.Ondan sonra kesilir.Gündönümünden sonra pancar yeterli kök uzamasına ulaşır sonra şişirmeye başlaman lazım.Onun içinde sulama yapman lazım.
Birde artık makineler pancarın kuyruğunu zaten kırıyor onun için kökü çok fazla uzatmanında bir mantığı yok.

Fabrika sözünü yerine getirse seneye bayağı artırmayı düşünüyorduk fakat verilen sözler lafta kaldı bizimde ekim alanını artırma hayalde kaldı [emoji3]
Bakalım seneye eksek bile çok ekeceğimizi sanmıyorum.Mısır cazip geliyor.

Ben Mısır cazip derken yok be Mısır’ın en iyisi pancarın ölüsü kadar diyordun abi dane iyi para makineler seri ve zorlanmadan gitsin diye derinliklerini kaldırmış olabilir çok kurak gidiyor baraj baya azalmış yağışta yok su gelir inşallah Ekim hayalleri tamamen biter yoksa

Ben Mısır cazip derken yok be Mısır’ın en iyisi pancarın ölüsü kadar diyordun abi dane iyi para makineler seri ve zorlanmadan gitsin diye derinliklerini kaldırmış olabilir çok kurak gidiyor baraj baya azalmış yağışta yok su gelir inşallah Ekim hayalleri tamamen biter yoksa

Onu dediğimde mısır 1300 liraydı.Pancarında 400 lira olacağını hesap ediyorduk 😀.
Pancar oldu 336 lira mısır oldu 1800 lira hayliyle ibre mısırdan yana döndü.
Makinaların derinlik ayarı sondaydı kendim bizzat kontrol ettim ama yinede kalıyor.
Barajın işi hakkaten kötü.Sulama birliğinin kötü yönetiminin eseri.27000 dekar kapasiteli baraj bu yıl belki 40 45 bin dekara su yetiştirmeye çalıştı.Sonuçta ortada.

• Beğen